نام محصول

نام انگلیسی : Cable Suport

کد محصول :

ساپورت سینی کابل Cable Suport

ساپورت ( نگهدارنده ) سینی کابل برق، یا cable tray support ، سیستم نگهدارنده این تجهیز بر روی سقف و یا دیوار میباشد که این سیستم، وزن مجموعه سینی و کابل درون آن را تحمل میکند. معمولا برای نگهداری سیستم محافط سیم و کابل، بسته به سطح محل نصب از دونوع ساپورت سقفی و دیواری و یا ترکیب این دونوع استفاده میکنند.

ساپورت دیواری سینی کابل

ساپورت دیواری سینی کابل، ساده ترین شکل سیستم نگهدارنده و اتصال سینی ها به دیوار میباشد. ساپورت دیواری به طور معمول به دو شکل ساپورت تی (T) شکل ساده و ساپورت براکت شکل ( با طراحی بارگذاری مهندسی ) تقسیم میشود. ساپورت تی شکل، قیمت مناسبتری نسبت به ساپورت طراحی شده مهندسی دارد و در بخش قیمت سینی کابل میتوانید قیمت آن را ملاحظه فرمایید. ساپورت T شکل که از دو پروفیل U شکل ساده تشکیل شده که با هم به صورت عمود بر هم شکل  را میسازند و این دو پروفیل از طریق پیچ و یا جوشکاری و یا پرس به هم متصل میگردند.

ساپورت دیواری سینی کابل

ساپورت دیواری

 

این نوع ساپورت معمولا برای تحمل مجموعه وزن سبک تا متوسط مورد استفاده قرار میگیردو برای مقاصد سنگین و تعداد کابلهای بالا و همچنین سینی های با عرض زیاد استفاده نمیگردد. نوع دیگر ساپورت دیواری، استفاده از انواع براکت دیواری میباشد. این سازه مهندسی بر اساس بارگذاری صحیح و تحمل وزن استاتیکی موثر طراحی شده و میتواند وزن بیشتری را نسبت به ساپورت T شکل تحمل نماید.

همچنین بسته به میزان کابلها و وزن آنها و با طراحی مهندسی و افزایش ضخامت بدنه این نوع ساپورت، میتوان تا عرض یک متر نیز این محصول را تولید و استفاده نمود. به طور معمول براکت های دیواری از طریق بیس پلیت ( یک ورقه از فلز به ابعاد حدودی ۵*۱۰ سانتیمتر و یا بیشتر و به ضخامت معمولا کمی بیشتر از بدنه براکت ) که به آن جوش داده شده اند به دیوار پیچ میشوند. برای طراحی ساپورت دیواری میبایست به عواملی همچون عرض سینی های کابل و یا وزن کابلها توجه ویژه نمود.

براکت دیواری

 

ساپورت سقفی سینی کابل :

ساپورت سقفی سینی کابل نوع دیگری از سیستمهای نگهدارنده میباشد. در صورتی که نتوانیم از دیوار جهت نصب سیستم استفاده نماییم، میتوانیم از سقف جهت نصب این سیستم استفاده نماییم. معمولا نصب تجهیزات به سقف کمی سختتر از نصب سیستم محافظ سیم و کابل به دیوار می باشد. به طور معمول ساپورتهای سقفی نیز دو گونه ساخته میشوند :

استفاده از ساپورت  شکل و میله راد گالوانیزه

استفاده از ساپورت u شکل و میله راد گالوانیزه روش نگهداری بسیار سریع و با صرفه اقتصادی میباشد. در طول مسیر نصب، با توجه به ارتفاعی که قرار است سینی ها نصب گردند، متناسب با عرض آن، ۲ راد ( پیچ متری) گالوانیزه را به سقف پیچ مینماییم ( این کار میبایست با استفاده از رول بولت های استاندارد صورت گیرد )، سپس انتهای راد ها را از ساپورت  شکل ( قسمت زیر سینی ) عبور میدهیم و آنها را با مهره و واشر به ساپورت  شکل محکم میکنیم. ساپورت یو شکل که در این مدل مورد استفاده قرار می گیرد، معمولا یک پروفیل یو شکل از جنس بدنه سینی ها و متناسب با عرض آن میباشد.

کف آن نیز به طور کامل پانچ میگردد و میله راد از آن عبور داده شده و پیچ میگردد. حال بستر قرارگیری سینی ها بر روی سیستم نگهداری آماده است. این روش سرعت بالایی دارد اما ملاحظاتی را نیز باید در استفاده از آن رعایت نماییم ، از جمله پوشش سقفی که قرار است رادهای ما در آن قرار گیرد حائذ اهمیت است. به طور مثال اگر سقف ما گچی باشد شاید نتوانیم رادهای گالوانیزه را در درون آن محکم نماییم و باید روشهای مقاوم سازی سقف را در استفاده از این نوع تجهیز به کار بریم .

 

استفاده از ساپورت  U شکل و بیس پلیت و براکت

استفاده از براکت و ساپورت  شکل و بیس پلیت و براکت یکی دیگر از روشهای نگهداری برروی سقف میباشد. ساپورت  شکل ما توسط یک عدد بیس پلیت که معمولا ضخامت بیشتری نسبت به بدنه ساپورت دارد، به سقف پیچ میگردد و به دنبال آن براکت ما با توجه به ارتفاع مورد نظر سینی کابل در درون ستون براکت  شکل پیچ میگردد.

همچنین به جای استفاده از ستون U شکل میتوانیم از سی ریل یا سی چنل نیز استفاده نماییم که اینبار برای محکم کردن براکت بر روی سی ریل باید از مهره فنر دار برای نصب استفاده نماییم.

 

 

این روش نگهداری نسبتا قیمت بالاتری خواهد داشت، اما قابلیت تحمل وزن بالاتری را نیز در بر خواهد داشت. همچنین امکان استفاده از این سیستم جهت چند سطح کاری و چند طبقه بر روی یکدیگر ایجاد خواهد شد. از این مدل ساپورت سقفی می توان به دو صورت قابل تنظیم و غیر قابل تنظیم استفاده نمود.

در بعضی نقاط که سقف کاملا صاف نیست و ممکن است سقف ما چند درجه شیب داشته باشد ( این مساله در سقف تونل ها بسیار مشاهده می گردد ) میبایست از مدل قابل تنظیم استفاده نمود. در این حالت ستون اصلی ما میبایست به صورت سی ​چنل یا سی ​ریل ساخته شود. براکت ها بر روی سی چنل قابل رگلاژ بوده و با شل کردن پیچ روی براکت، مهره فنردار داخل سی چنل آزادی عمل پیدا کرده و می توان آن را در ارتفاع مورد نظر نصب نمود.

آویز های سقفی (مناسب برای سینی کابل)

 

آویزهای سقفی پشتیبانی از سینی ها را توسط یک میله امکان پذیر می کند (شکل زیر) و همچنین امکان دسترسی به کابل ها فقط از یک طرف سینی را فراهم می کند.

 

 

 

براکت و بست های نگهدارنده

از براکت و بست های نگهدارنده برای محکم کردن نردبان و سینی در تکیه گاه های افقی (ساپورت ها) استفاده می شود. در صورت احتمال وجود انبساط حرارتی براکت و بست ها به طور کلی در نردبان یا سینی توصیه نمی شود

 

 

 

نصب سینی در سقف و کف

نردبان یا سینی نباید مستقیماً روی کف یا سقف گذاشته شود. نردبان های کابل و سینی های کابل باید به اندازه کافی از کف یا سقف فاصله داشته باشند تا بتوان کابل ها را از پایین نردبان یا سینی اضافه یا کم نمود. اگر از ساپورت چنل ( سی چنل ) برای این منظور استفاده می شود، سی چنل را مستقیماً به کف یا سقف نصب کنید و نردبان یا سینی را با استفاده از اتصالات توصیه شده توسط سازنده به چنل وصل کنید.

تماس تلفنی