نام محصول

نام انگلیسی : Sheet type

کد محصول :

نحوه تشخیص بهترین نوع ورق برای تولید سینی کابل گالوانیزه (sheet type)

ورق تولید سینی کابل و تشخیص بهترین نوع آن از مسائل مهم در بررسی و تعیین کیفیت محصولات ساخته شده با آن می باشد.همیشه تعیین نوع متریال و اینکه کدام ورق مناسب حال پروژه ماست، مورد بحث بوده و کارفرمایان محترم و مهندسین ناظر آنها عمدتا به دلیل عدم دانش کافی در تشخیص نوع ورق گالوانیزه با مشکلاتی مواجه می شوند.

هم اکنون شرکت های مختلفی در کشوردر حال تولید ورق گالوانیزه یا انواع ورق فولادی هستند که از آن برای تولید انواع سینی های کابل به صورت گالوانیزه سرد و یا گالوانیزه گرم استفاده می گردد. در حال حاضر از تولید کنندگان ایرانی ورق با کیفیت می توان از ورق گالوانیزه کاشان، ورق گالوانیزه شهرکرد، شرکت هفت الماس قزوین و شرکت تاراز را نام برد که همگی در سطح خوب و قابل قبول به تولید محصولات می پردازند.

کارفرمایان گرامی می بایست به این نکته توجه داشته باشند که درهنگام عقد قرارداد نام شرکت تولید کننده ورق را از تولید کننده سینی کابل سوال نمایند و در قرارداد مورد نظر ذکر نمایند. ورق های گالوانیزه بر اساس استاندارد EN 10142:2000 طبقه بندی می شوند که این مقیاس طبقه بندی بر اساس میزان فرم دهی و کشش آنها انجام می گیرد.

 

انواع شرکتهای تولید ورق مناسب سینی در بازار ایران

در بازار کنونی شرکت های ورق خودرو شهرکرد، سمنان و هفت الماس در ۴ گرید از ۶ گرید استاندارد، تولید ورق می کنند اما شرکتهای کاشان، فولاد مبارکه، تاراز در ۲ گرید استاندارد نسبت به تولید اقدام می نمایند.همچنین در بازار تعدادی از واردکنندگان، نسبت به واردات ورق گالوانیزه از کشورهای دیگر اقدام نموده که بعضی از آنها از گریدهای پایین می باشند.

انواع ورق فولادی در تولید سینی کابل

 

ورق روغنی

 

نامگذاری ورق های روغنی را اصطلاحی عامیانه و بر مبنای وضعیت ظاهری این نوع ورق شکل داده است.

 

ورق های فولادی (فلزی) به دو صورت کلی نورد (تولید) می شوند. نورد سرد (ورق روغنی ) و نورد گرم (ورق سیاه ) .

 

نام دیگر ورق روغنی ورق با نورد سرد است اصطلاح عامیانه ورق هایی است که با تکنولوژی نورد سرد تولید می شوند، در این فرآیند ورق های با ضخامت بالا توسط نورد به ضخامت های پایین تر تبدیل می شوند.

 

در این فرآیند به علت استفاده از نورد سرد کیفیت ظاهری ورق های نورد شده بسیار عالی می باشد، از این رو از این نوع ورق ها بیشتر در کاربردهایی که ورق ظاهر جسم را تشکیل می دهد استفاده می شود.

 

ورق های روغنی بسته به نوع آلیاژ و همچنین عملیات حرارتی صورت گرفته بر روی آنها به چند دسته کلی ) و *ورق های معمولی (مانند ST۱۲ *ورق های نیمه کشش (مانند ST۱۳) ورق های فوق کشش ) تقسیم می شوند.

ورق سیاه

 

ورق سیاه دردو نوع ورق سیاه صنعتی و ورق سیاه معمولی و در استانداردهای مختلف تولید می شود که این مجموعه تنها در نوع معمولی آن استاندارد st ۳۷ و در نوع صنعتی آن استاندارد st ۵۲، A۲۸۳ – GR C، A۲۸۵-GR C، A۵۱۶ –GR ۶۰ ,۷۰ را فروش دارد .

 

معمولا برای تولید سینی های کابل گالوانیزه گرم با ضخامت ۲ میلیمتر و بالاتر از ورق سیاه استفاده می گردد.

 

ورق گالوانیزه

 

آهنی است که با فلز روی پوشانده شده باشد. این آهن ، حتی اگر پوشش آن هم شکستگی پیدا کند، از زنگ زدن محفوظ می‌ماند.

 

ماهیت آهن گالوانیزه  :  در آهن گالوانیزه ، بین آهن و روی ، پیلی الکتروشیمیایی تشکیل می‌شود که در آن روی به جای آهن به عنوان آند و آهن به عنوان کاتد بکار می‌رود.

 

روش گالوانیزاسیون : در گالوانیزاسیون ، فلز فاسد شدنی را در مذاب یک فلز فاسد ناشدنی فرو می‌برند و بیرون می‌آورند تا سطح آن از یک لایه فلز فاسد نشدنی پوشیده شود.

 

 

انواع ورقهای دیگر مورد استفاده در سایر صنایع:

 

ورق رنگی

 

معمولاً ورق های گالوانیزه را در کوره های خاص رنگ پاشی می کنند تا ورق رنگی تولید شود. ورق های رنگی در سقف سالن ها و کانکس ها  مورد استفاده است.

 

ورق آجدار

 

نوعی ورق گرم است که برای سطوحی استفاده میشود که از سرخوردن افراد و یا اشیاء جلوگیری می‌کند.

 

برجستگی های پراکنده شده در سطح ورق، معمولا به شکل بادامی و یا اشکال دیگر است ، سقفهای شیروانی نمونه ای از کاربرد این محصول است.

 

ورق اسید شویی

 

ورق‌های اسید شویی شده نیز از ورق‌های گرم تولید می‌شود که طی پروسه ایی اسید شویی می‌شوند و زغال‌های سطحی ورق و مقداری از ناخالصی‌ها گرفته می‌شود و قدری ظاهر ورق براق‌تر می‌شود، یعنی نزدیک به ورق روغنی است.

 

ورق تین پلیت 

 

به ورق هایی با ضخامت ۰.۱۶ میلی‌متر تا ۰.۴۵ میلی‌متر گفته می‌شود که بیشتر جهت قوطی‌های چای ، کنسرو ، مواد غذایی و روغن‌های نباتی استفاده می‌شود که جهت مصون سازی مواد غذایی یک لایه قلع روی ورق سرد روغنی))ST۱۲ پوشیده شده است.

پوشش سقف

 

ورق دوبل رنگی می‌باشد که بین دو ورق ، موادی از جنس فوم فشرده شده وجود دارد که با ضخامت‌های معین، عایق سرما و گرما برای سقف و دیوار استفاده می‌شود، این ورق ها ساندویچ پنل نیز گفته می شوند.

 

ورق کرکره

 

ورق‌های موج دار شیروانی جهت پوشش سقف‌های شیروانی از متریال مختلفی استفاده می‌شود، که این متریال ها را (با توجه به گسترش استفاده از ورق‌های فلزی) می‌توان به دو دسته ، پوشش‌های فلزی و پوشش‌های غیر فلزی تقسیم نمود.

 

تیرآهن

 

به طور معمول کارخانه های سازنده تیرآهن از دو نوع استاندارد پیروی می‌نمایند : استاندارد IPE محصولات کشورهای اروپایی و ایران بیشتر از این نوع می‌باشند.

 

بارزترین مشخصه این نوع تیرآهن اینست که اگر از دو سر تیرآهن به آن بنگرید، ضخامت بال‌های آن در ابتدا و انتها کاملاً یکنواخت می‌باشد.

 

میلگرد

 

میلگرد یا آرماتور، فولادی است که در بتن برای جبران مقاومت کششی پایین آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

فولادی که به این منظور در سازه‌های بتن آرمه به کار می‌رود به شکل سیم یا میلگرد می‌باشد و فولاد میلگرد نامیده می‌شود.

 

 

تماس تلفنی